Kalveren op komst!

Kalveren op komst. We staan aan de vooravond van het afkalfseizoen. In maart verwachten we namelijk de eerste kalveren sinds afgelopen herfst. De drie koeien die als eerste uitgerekend zijn, zijn alvast verhuisd naar de andere stal waar ze in alle rust en ruimte hun kalf ter wereld kunnen brengen.

De drachtige koe

Koeien zijn ongeveer 9 maanden zwanger. Hoewel onze Blonde ‘d Aquitaines vleesrunderen zijn, brengen ze hun kalveren doorgaans zelf ter wereld.

De vader van de kalveren is onze dekstier Reus. Reus heeft vanaf het voorjaar tot september bij de koeien in de wei gegraasd en de koeien gedekt tijdens hun vruchtbare periode. Rond die periode wijken koe en stier nauwelijks van elkaars zijde. Wanneer we dit zien, noteren we het oornummer van de betreffende koe. Zo weten we ongeveer wanneer de koe gedekt zou kunnen zijn en kunnen we uitrekenen wat de verwachte bevaldatum is.
Het kan natuurlijk zijn dat de koe niet direct drachtig is of dat we het moment dat de koe met Reus is, missen. In dat geval weten we niet of en wanneer het kalf geboren zou kunnen worden. Daarom laten we de veearts in het najaar de koeien opvoelen. De veearts kan namelijk voelen of er een kalf in de koe groeit en een globale inschatting maken hoe lang de koe drachtig is.

de koeien en kalveren van boerderij de leentjeshoeve in horssen in de wei

Related Posts

Leave a Reply